Motto: „...Nové náměstí už nikdy nebude takové jako bývalo Husovo náměstí...“
Lysá nad Labem a její náměstí
Pohyb prostorem a jeho vnímání je v Lysé nad Labem zážitkem. Ať už jdete najisto do zámecké zahrady, nebo se jen procházíte unikátní strukturou pod zá mkem. Nebo cestou ze zámku podél zámecké zdi a kostela Sv. Jana Křtitele až na původní náměstí, okolo kterého město vyrostlo (nám. Bedřicha Hrozného).
Když přijedete do města vlakem a jdete právě na zámek Masarykovou ulicí, tak onu rostlou strukturu města jen tušíte, protože tato třída je již napojena na „novodobé“ městské bloky. Místo jednoho takového bloku před podloubím historické budovy radnice bylo v první polovině minulého století založeno náměstí. Husovo náměstí dnes ovšem spíše vypadá jako Husovo parkoviště, veřejný prostor je definován pseudo- vodorovným dopravním značením, květníky a torzem parkové úpravy. A dokonce i Mistr Jan Hus se k náměstí/parkovišti obrací zády. Rozhodně tedy prostranství vhodné pro urbanistický návrh.
Návrh
Nové náměstí pojímáme jako obývací pokoj města, kam může přijít každý, kdykoliv a na jak dlouho bude chtít. Dokonce nebude třeba příchod plánovat, protože na náměstí si program může udělat každý sám, nebude-li právě probíhat trh, nebo veřejné bruslení, nebo rozsvěcení stromečku, nebo jiná společenská či sportovní akce, happening, nebo demonstrace. Prostě si zamkne kolo a dá si kávu, sundá sluchátka a bude se zavřenýma očima poslouchat kakofonii města, nasávat vůně tržiště, nebo jen poslouchat.Koncepce
Díky otevřenému zadání navrhujeme pokročit v blokové zástavbě na západ od Masarykovy ulice a změnit tak neutěšené proporce současného volného prostranství před historickou budovou radnice. Blok domů nedefinuje pouze Nové náměstí, ale zejména ulici Jedličkovu při křížení se silnicí II/331. Prostor vymezený novým městským blokem a původní strukturou města navazuje jednak na průčelí historické budovy radnice, ale zejména na ulici Masarykovu. Tato místní třída spojující náměstí s vlakovým nádražím v našem návrhu před náměstím odvádí dopravu přímo k silnici II/272 (uprostřed „nové ulice“ je také umístěn vjezd do podzemních garáží pod dostavbou městského bloku). Ovšem propojení Masarykovy ulice a silnice II/331 návrh respektuje, ale v jiném formátu. Zvolili jsme propojení průjezdem náměstí ve stejné niveletě jakou mají okolní chodníky a režim dopravy bude omezen aktivitami, které budou na náměstí probíhat (volný průjezd, omezený až po vyloučení dopravy například po dobu konání trhu, nebo masopustu).
Nové náměstí (prostor a parter)
Samotné náměstí, tedy pobytová plocha, bude lysá (kompozičně jednoduchá). Je nutné přiznat inspiraci pro řešení Nového náměstí v historických pramenech a fotografiích. Abychom se nedopouštěli plagiátorství vycházíme z jasného rozhraní výškových úrovní terénu, které jsou propojeny velkorysými schodišťovými stupni a velmi mírnou rampou. Náměstí je vydlážděno formátovanou žulovou dlažbou (desky 700x700mm). Výdlažba a jednotlivá rozhraní náměstí (schody, chodníky) jsou obroubeny bronzovými pásky.
V severozápadním rohu náměstí jsou vztyčeny odlitky hliníkových stožárů vlajkoslávy, které jsou do dlažby vsazeny s bronzovou podestou. Mobiliář náměstí jsme rovněž pojali elementárně. Při ústí ulice Masarykovy je navržena skupina betonových odlitků – lavic, které jsou opatřeny dubovými sedáky, resp. bronzovým detailem a možností vybavit lavičku multimedii.
Vodní prvek nenavrhujeme, avšak při jižní hraně náměstí umisťujeme klasickou funkční pumpu pojatou podobě jako lavice.
Další mobiliář bude řešen jako doplněk již osazeného mobiliáře na přilehlém náměstí Bedřicha Hrozného.
Velkoformátová dlažba je vložena mezi plochy s opravenou a doplněnou původní kamennou mozaiku (včetně úprav parteru mezi nám. Bedřicha Hrozného a Novým náměstím).
Prostor náměstí výrazně doplňuje apendix bloků domu, který v jižní části náměstí umožní vytvořit krytý prostor pro pořádání trhů a dalších společenských akcí. V samotném apendixu, ve 2.np, bude umístěna studovna mediatéky.
Apendix je s hmotou nového bloku propojen krčkem v úrovni 2.np.
Městský blok
Zásadním pro Nové náměstí považujeme koncepci dostavby bloku, která vytvoří investiční prostor pro revitalizaci dnešní volné plochy – Husova náměstí.
Předpokládáme vedení celého projektu ze strany města a to i přes to, že navrhujeme změnu majetkové struktury v místě, resp. zapojení privátního sektoru do projektu. Funkční náplň bloku vychází jednak z potřeby nahrazení a rozšíření současné parkovací kapacity prostoru (náměstí a střed města), dále na náměstí umisťujeme Obecní dům s poštou, mediatékou, spolkovým sálem, prostory k pronájmu a obecními byty. Další investicí města může být například Dům pro seniory.
Ostatní nadzemní části bloku by byly v režii privátního investora. Forma projektu, jako i participace privátní sféry bude předmětem samostatných úvah a jednání.
Forma dostavby bloku uvozuje na historické členění hmoty na jednotlivé objekty ve výškové hladině okolní zástavby. Samotný výraz a ztvárnění jednotlivých průčelí a hmot domů v novém bloku není v tomto stádiu myšlenky až tak zásádní.
Dopravní řešení
Dopravní řešení je patrné ze situace. Respektujeme zavedené vazby a trasy tak, jak jsou popsány výše. Dopravní obslužnost, prostupnost území je respektována.
Městská zeleň
Vzhledem k tomu, že díky velkorysosti hraběte Šporka a jeho potomků vznikl na Lysé jak anglický park, resp. francouzská zahrada, není na náměstí akcentován přírodní prvek. Pouze jsme prodloužili linie stromořadí v ulicích, které do náměstí ústí. Do pokračování ulice Masarykova navrhujeme před původní i nové domy na opačné straně ulic rovněž doplnění výsadby stromořadí.
Jak je patrné z textu, navrhujeme náměstí přejmenovat na „Nové náměstí“. A kam s Mistrem Janem Husem? Třeba na důstojné místo do foyer mediatéky Mistra Jana Husa. Například.
Save
Save
Save
Save
Save
Save
Save
Save
Save
Save
Save
Save
Save